Rodzaje, tryby, stopnie – czyli jakie studia wybrać, czym się kierować przy wyborze?
Studia I stopnia
Studia pierwszego stopnia można podjąć po zdaniu matury, w Po ich ukończeniu otrzymuje się tytuł licencjata lub inżyniera, z tym, że studia licencjackie trwają 3 lata, a inżynierskie 3,5 roku lub 4 lata i dotyczą one kierunków technicznych.
Studia II stopnia
Na studia II stopnia można iść jedynie po ukończeniu studiów I stopnia, aby zdobyć kolejny tytuł, którym jest magister. Trwają zazwyczaj dwa lata i ich zadaniem jest pogłębienie wiedzy zdobytej na studiach I stopnia. Możliwe jest też podjęcie studiów magisterskich na kierunku innym niż studiowany na pierwszym stopniu, po uzupełnieniu różnicy programowej. Korzyścią jest zdobycie wiedzy w dwóch różnych dziedzinach w ciągu 5-6 lat.
Studia stacjonarne i niestacjonarne
Studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (nazwane również odpowiednio dziennymi i zaocznymi). Stacjonarny tryb studiów polega na tym, że zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne to studia weekendowe, na których zajęcia odbywają się zazwyczaj w soboty i niedziele. Poza czasem studiowania, te dwa rodzaje studiów odróżnia to, że na uczelniach publicznych za studia stacjonarne się raczej nie płaci. Z kolei studia niestacjonarne są z reguły płatne.
Studia podyplomowe?
Studia podyplomowe to takie, które można podjąć w momencie posiadania jakiegoś dyplomu, czyli stopnia naukowego. Są to studia, na których możliwe jest zdobycie szczegółowej wiedzy z danej dziedziny. Podejmują je zazwyczaj osoby, którym zależy na specjalistycznej wiedzy. Mogą to być osoby, które już pracują i chcą pogłębić wiedzę w swojej specjalizacji, uporządkować ją lub rozpocząć pacę na stanowisku innym niż dotychczasowe. Studia podyplomowe nie kończą się obroną pracy dyplomowej, ale otrzymaniem świadectwa o ukończeniu studiów.
Jak wybrać studia?
- Jeśli chcesz poświęcić się studiowaniu, wybierz studia stacjonarne. Będziesz miał wtedy czas na naukę, rozwijanie zainteresowań, doświadczenie studenckiego życia.
- Jeśli chcesz pracować i studiować, zdecyduj się na studia niestacjonarne. Pozwoli Ci to zdobyć doświadczenie, które jest często cenniejsze niż wiedza teoretyczna.
- Sprawdź w opisie studiów czy kierunek ma on profil praktyczny, Zdecydowanie lepiej przygotuje Cię do podjęcia pracy.
- Zwróć uwagę na perspektywy dalszej edukacji, jakie da Ci dany kierunek.
Zapraszamy na darmowe konsultacje z DORADCĄ ZAWODOWYM ORAZ WALIDACYJNYM
DORADCA WALIDACYJNY:
ROKSANA LELONEKSYREK
Forma konsultacji: telefoniczna i mailowa:
Mail: roksana.lelonek-syrek@katowice.zdz.pl
Tel. 663 202 104
Dni: poniedziałek, wtorek, środa g. 8.00-13.00
DORADCA ZAWODOWY:
ANNA FUŁAT
Forma konsultacji: telefoniczna i mailowa:
Mail: a.fulat@zdz.katowice.pl
Tel: 32 603 77 26
Dni:
Poniedziałki od 6:30 do 13:30
Środy od 11:30 do 16:30
Czwartki od 6:30 do 14:30
Doradztwo zawodowe jest przeznaczane dla wszystkich grup - uczniów, studentów, nauczycieli oraz osób dorosłych.