Tekst: www.wkatowicach.eu

Chcesz pracować w branży lotniczej? Branżowe Centrum Umiejętności SkyPort w Katowicach wyszkoli Cię, jak trzeba!

Na branży lotniczej znają się jak mało kto. W czwartek, 22 lutego, w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach ruszyło Branżowe Centrum Umiejętności SkyPort w dziedzinie eksploatacji portów i terminali lotniczych. Byliśmy na miejscu.

Branżowe Centrum Umiejętności SkyPort w Katowicach

Nowa jednostka edukacyjna jest rezultatem współpracy lidera projektu, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, z partnerami biznesowymi - Śląskim Klastrem Lotniczym oraz naukowym - Politechniką Śląską Wydziałem Transportu i Inżynierii Lotniczej. 

Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie eksploatacji portów i terminali lotniczych jest otwarte dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracowników portów lotniczych i umożliwia uzyskanie czy uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub w ogóle przebranżowienie się na obszar związany z eksploatacją portów i terminali.

Szczególnym wsparciem zostaną otoczone osoby pracujące lub uczące się w ramach kierunków technicznych: lotniskowych służb operacyjnych czy właśnie eksploatacji portów i terminali.

Uczestnicy będą rozwijać umiejętności z obszaru obsługi urządzeń lotniskowych, symulacji pracy na lotnisku, obsługi dronów, specjalistycznych robotów oraz programów logistycznych i magazynowych.

Projekt zakłada stworzenie nowych pracowni i laboratoriów, obejmujących obszary, takie jak:

  • robotyka lotnicza,
  • fotogrametria,
  • teledetekcja,
  • zarządzanie kryzysowe,
  • szkolenia obsługi naziemnej,
  • służby operacyjne lotnisk,
  • eksploatacja
  • i magazynowanie oraz obsługa dronów.

Kadra dydaktyczna w SkyPort to nauczyciele Technikum Lotniczego ZDZ w Katowicach, wykładowcy Politechniki Śląskiej oraz pracownicy branży lotniczej i robotyki.

Wiemy, że wiedza i praktyka czynią mistrza, dlatego nasi wykładowcy mają jedno i drugie. Razem chcemy wyszkolić przyszłe kadry dla lotnictwa.

mówi nam pierwsza wiceprezes ZDZ Katowice, Halina Kasznia

Już w pierwszym kwartale 2024 planujemy rozpocząć pierwsze szkolenia. W ofercie BCU SkyPort znajdziemy między innymi szkolenia z: modelowania, symulacji i optymalizacji systemów w branży lotniczej, szkolenie z zasad poruszania się w strefie operacyjnej lotniska, system zarządzania bezpieczeństwem na lotnisku czy pierwszej pomocy.

dodaje prezes ZDZ Katowice, Jacek Kwiatkowski

Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę edukacyjną sprawiają, że Katowice są nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale także przestrzenią dla pionierskich badań i eksperymentów. To miejsce, gdzie idea Miasta Nauki staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń. To Centrum jest szczególnie ważne ze względu na bliskość Katowice Airport, lotniska, które jest bardzo silnym graczem w kraju i ma ogromny ruch cargo. To gałąź, która może nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale bardzo potrzebna. Lotnisko w Pyrzowicach bardzo szybko się rozwija, a do tego potrzeba ludzi, m.in. tych, którzy są kształceni w ZDZ Katowice.

podsumowuje prezydent Katowic, Marcin Krupa

A+
A-
X